Om pasjes te laten bedrukken, lever je een drukbestand aan in PDF- of AI-formaat, opgemaakt op de standaard pasjesafmeting van 85,6 x 54 mm met een aflooprand van minimaal 2 mm. Het bestand staat in CMYK-kleurmodus en heeft een resolutie van minimaal 300 dpi. Voor gepersonaliseerde pasjes voeg je daarnaast een databestand toe met de variabele gegevens per kaart. In dit artikel beantwoorden we de meest gestelde vragen over het correct aanleveren van drukbestanden voor pasjes.

Welk bestandsformaat is vereist voor het bedrukken van pasjes?

Voor het bedrukken van pasjes lever je het drukbestand aan als PDF (bij voorkeur PDF/X-1a of PDF/X-4) of als Adobe Illustrator-bestand (.AI). Dit zijn de meest gebruikte en stabiele formaten in de kaartproductie, omdat ze lettertypen, kleuren en vectorelementen correct bewaren zonder kwaliteitsverlies.

Vermijd het aanleveren van bestanden in Word, PowerPoint of als lage-resolutie JPEG. Deze formaten zijn niet geschikt voor professioneel drukwerk, omdat ze compressieartefacten bevatten of niet aan de kleur- en resolutie-eisen voldoen. Een goed opgeslagen PDF sluit alle lettertypen in en zorgt ervoor dat het bestand er op elke machine precies hetzelfde uitziet als jij het hebt ontworpen.

Gebruik je Adobe Illustrator of InDesign? Exporteer dan altijd naar PDF/X-1a voor de meest brede compatibiliteit. Werk je met een ander programma, vraag dan vooraf aan de kaartproducent welke exportinstellingen zij aanbevelen.

Welke afmetingen en aflooprand moet een pasje hebben?

Een standaard pas heeft de ISO/IEC 7810 ID-1 afmeting: 85,6 x 54 mm. Dit is de wereldwijd gehanteerde maat voor bankpassen, cadeaukaarten en loyaliteitskaarten. Stel je drukbestand in op precies deze afmeting en voeg een aflooprand (bleed) van minimaal 2 mm aan alle zijden toe, zodat de totale documentgrootte uitkomt op 89,6 x 58 mm.

De aflooprand is de extra rand buiten het snijvlak die voorkomt dat er witte randen ontstaan na het snijden. Alle achtergrondkleuren, patronen of afbeeldingen die tot aan de rand van de kaart lopen, moeten doorlopen tot in deze aflooprand. Houd tegelijkertijd een veilige marge van minimaal 2 mm aan de binnenkant van het snijvlak vrij voor tekst en logo’s, zodat die niet worden afgesneden.

Welke kleurmodus gebruik je voor drukwerk op pasjes?

Gebruik altijd de CMYK-kleurmodus voor drukbestanden van pasjes. CMYK staat voor Cyan, Magenta, Yellow en Key (zwart) en is de standaard kleurmodus voor offsetdruk en digitale kaartproductie. Bestanden in RGB-kleurmodus kunnen na conversie naar CMYK een andere kleurweergave geven dan je op je beeldscherm ziet.

Stel de resolutie van afbeeldingen en rastergrafieken in op minimaal 300 dpi bij de werkelijke afdrukgrootte. Een afbeelding die er op je scherm scherp uitziet, kan bij 72 dpi wazig worden afgedrukt. Vectorafbeeldingen, zoals logo’s in AI- of EPS-formaat, zijn resolutie-onafhankelijk en behouden altijd hun scherpte.

Wil je een specifieke huisstijlkleur exact reproduceren? Geef dan ook de Pantone-kleurcode (PMS) op. Niet alle kaartproducenten bieden Pantone-druk standaard aan, maar het meeleveren van de code helpt de producent om de dichtstbijzijnde CMYK-waarde zo nauwkeurig mogelijk af te stemmen.

Welke gegevens zijn nodig voor gepersonaliseerde pasjes?

Voor gepersonaliseerde pasjes lever je naast het drukbestand een apart databestand aan, doorgaans in Excel (.xlsx) of CSV-formaat. Dit bestand bevat per rij de variabele gegevens voor elke individuele kaart, zoals naam, kaartnummer, lidmaatschapsniveau of barcode-informatie.

Zorg dat de kolomnamen in het databestand overeenkomen met de variabele velden in het ontwerp. Als je ontwerp een veld bevat met de naam “Naam”, dan moet de kolom in je databestand ook exact “Naam” heten. Inconsistente naamgeving leidt tot fouten in de personalisatie.

Houd ook rekening met het volgende:

  • Barcodes en QR-codes: lever de te coderen data aan als platte tekst; de producent genereert de barcode zelf op basis van jouw specificaties.
  • Magneetstrips of RFID-chips: geef aan welke data hierop geprogrammeerd moet worden en in welk formaat.
  • Nummering: geef de gewenste reeks op, inclusief eventuele voorloopnullen of prefixen.

Wat zijn veelgemaakte fouten bij het aanleveren van drukbestanden?

De meest voorkomende fouten bij het aanleveren van drukbestanden voor pasjes zijn het ontbreken van een aflooprand, het gebruik van RGB in plaats van CMYK, en niet-ingesloten lettertypen. Deze fouten leiden tot vertraging in het productieproces of tot een eindresultaat dat afwijkt van het ontwerp.

Hieronder staan de fouten die we het vaakst tegenkomen:

  • Geen of te kleine aflooprand: Achtergronden lopen niet door tot buiten het snijvlak, waardoor witte randen zichtbaar worden na het snijden.
  • Verkeerde kleurmodus: RGB-bestanden die niet zijn geconverteerd naar CMYK, wat kleurafwijkingen veroorzaakt.
  • Niet-ingesloten lettertypen: Lettertypen die niet zijn meegeleverd of ingebed in de PDF, waardoor de producent een ander font gebruikt.
  • Te lage resolutie: Afbeeldingen onder 300 dpi die wazig worden afgedrukt.
  • Tekst te dicht op de rand: Tekst of logo’s die binnen de veilige marge van 2 mm vallen en risico lopen om te worden afgesneden.
  • Onjuiste documentafmeting: Het bestand is niet ingesteld op 85,6 x 54 mm, of de aflooprand is niet meegenomen in de totale documentgrootte.

Hoe lever je drukbestanden correct aan bij een kaartproducent?

Lever drukbestanden aan als een goed voorbereide PDF of AI-bestand, inclusief aflooprand, ingesloten lettertypen en CMYK-kleuren. Voeg bij gepersonaliseerde opdrachten altijd een databestand toe en geef duidelijk aan welke afwerking je wenst, zoals mat of glanzend laminaat, magneetstrip of RFID-chip.

Een goede aanlevering verloopt stap voor stap:

  1. Controleer het ontwerp op afmeting (85,6 x 54 mm) en aflooprand (minimaal 2 mm).
  2. Converteer alle kleuren naar CMYK en stel afbeeldingen in op minimaal 300 dpi.
  3. Sluit alle lettertypen in via de exportinstellingen van je ontwerpprogramma.
  4. Exporteer het bestand als PDF/X-1a of PDF/X-4.
  5. Stel een apart databestand op in Excel of CSV voor variabele gegevens.
  6. Geef de gewenste oplage, afwerking en eventuele technische specificaties (RFID, magneetstrip, barcode) duidelijk aan in de opdracht.

Sommige kaartproducenten bieden een preflightcontrole aan waarbij ze het bestand technisch controleren voor de productie start. Maak daar gebruik van als je twijfelt over je aanlevering.

Hoe wij je helpen bij het bedrukken van pasjes

Bij ons begeleiden we je door het hele aanleverings- en productieproces, zodat je pasjes er precies zo uitzien als je voor ogen hebt. Als marktleider in kaartoplossingen in Nederland beschikken we over een eigen drukkerij en productiefaciliteiten, wat ons in staat stelt om snel te schakelen en kwaliteit te garanderen.

Dit is wat wij voor je regelen:

  • Preflightcontrole: We controleren je drukbestand op afmeting, kleurmodus, resolutie en lettertypen voor de productie start.
  • Technisch advies: We denken mee over de juiste afwerking, of dat nu laminaat, RFID-chip, magneetstrip of barcode is.
  • Personalisatie: Van variabele nummering tot volledige card fulfilment inclusief verpakking en verzending.
  • Snelle doorlooptijden: Dankzij onze eigen productie houden we de levertijd kort en de kwaliteitscontrole in eigen hand.
  • Duurzame opties: We werken actief aan PVC-vrije kaartoplossingen die aansluiten bij jouw duurzaamheidsdoelstellingen.

Wil je weten wat we voor jouw organisatie kunnen betekenen? Neem contact met ons op voor een vrijblijvend gesprek over jouw kaartproject.